مستند سازي حرم مطهر امامزاده حسين (ع)

داستان مستند سازي حرم مطهر حضرت حسين ابن علي ابن موسي الرضا

در اوايل سال 78 در زمان تحصيل در دانشگاه يكي از دوستانم از من پرسيد تو نقشه كشي با كامپيوتر بلدي؟ به من پيشنهاد شده كه يك پروژه نقشه كشي بزرگ انجام بدم اما من نقشه كشي خوب بلد نيستم. پاسخ دادم بله بلدم. از دوستم پرسيدم كه پروژه مربوط به كجاست؟ گفت مستند سازي حرم مطهر حسين ابن علي ابن موسي الرضا (ع) مي باشد.

با علاقه زياد پذيرفتم و دوستم مرا به سازمان ميراث فرهنگي كه متولي پروژه بود معرفي كرد . با يك نقشه بردار به نام آقاي رفيعي  كه پير مردي معمار بود همراه شدم تا نقشه برداري توسط ايشان و ترسيم با كامپيوتر توسط من انجام شود.

كار پروژه شروع شد من زمان هايي كه كلاس نداشتم به امامزاده مي رفتم و همراه آقاي رفيعي مشغول نقشه برداري مي شدم و ايشان را راهنمايي مي كردم كه براي ترسيم چه قسمت هايي را برداشت كنند. بعد از آن نقشه ها برداشت شده را به خانه مي آوردم و ترسيم آنها را با كامپيوتر شروع مي كردم .

كار بسيار سختي بود برداشتها داراي جزئيات بسيار زيادي بودند اما من با علاقه كار را قبول كردم چون به عظمت و بزرگي كار پي برده بودم. پروژه  به خوبي پيش مي رفت حدود 6 ماه از زمان شروع گذشته بود و من روزي ميانگين 4 ساعت روي پروژه كار مي كردم. فايل ترسيم شده سنگين شده بود .كامپيوتر من در زمان ترسيم پنتنيوم 1 بود با رم 64 مكابايت و اين در حالي بود كه فايل ترسيم شده حدود 30 مكابايت شده بود. و باعث مي شد تا روند ترسيم با مشكل مواجه شود .با توجه به مشكلات به وجود آمده بعد از 9 ماه ترسيم نماي روبروي حرم مطهر به پايان رسيد.براي تحويل نماي روبرو با آقاي رفيعي هماهنگ كرديم و خدمت مدير كل وقت ميراث فرهنگي رفتيم ايشان و كارشناسان وقتي كه نماي ترسيم شده را مشاهده كردند . بسيار شگفت زده شدند چون تمام جزئيات به دقت ترسيم شده بود و فرمودند كه تمام نماهاي حرم و گنبد آن نيز به اين شكل ترسيم شود.

من كار ترسيم گنبد حرم را شروع كردم اما گنبد يك شكل سه بعدي داشت كه از قطعات كاشي با رنگ هاي مختلف پوشيده شده بود در نرم افزار ترسيمي كه با آن نقشه ها را ترسيم مي كردم چنين قابليتي وجود نداشت .  با چند نفر از افراد ماهر در تهران صحبت كردم و راهكاري براي ترسيم گنبد خواستم ولي آنها گفتند اين نرم افزار قابليت ترسيم به اين شكل را ندارد . با شركت سازنده نرم  افزار تماس گرفتم آنها هم به خاطر نسخه كپي شده نرم افزار من را پشتيباني نكردند. كار به بن بست خورده بود راه حلي براي ترسيم پيدا نمي شد از طرفي زمان داشت مي گذشت .چند هفته گذشت من دنبال راه حل بودم و با خودم عهد كرده بودم كه بايد اين كار را تمام كنم . فكرم مشغول بود جلوي كامپيوتر مي نشستم و راه هاي مختلف براي ترسيم را امتحان مي كردم. يك روز صبح در خواب و بيداري در رخت خواب دراز كشيده بودم ناگهان انكار ندايي به من گفت بلند شو امروز تو راه حل اين كار را پيدا مي كني  از جا برخاستم سريع كامپيوترم را روشن كردم و شروع كردم دستورات مختلف را با هم تركيب كردن و يك باره ديدم كه جواب داد و توانستم راه حل موضوع را پيدا كنم .

بعد از آن شروع كردم به انجام محاسبات لازم و ترسيم گنبد حرم و به اين ترتيب بود كه گنبد حرم را به شكل سه بعدي در كامپيوتر ترسيم كردم.  چند روز بعد براي تحويل گنبد ترسيم شده با آقاي رفيعي به دفتر مديريت ميراث فرهنگي وقت رفتيم و نقشه گنبد را به ايشان نشان دادم .نظر اوليه رئيس اين بود كه اين عكس است و ترسيم نيست. من گفتم كه اگر عكس باشد يك تيكه مي شود اما شما مي توانيد هر كدام از اين كاشي هاي ترسيم شده را پاك كنيد و يا رنگ آن را عوض كنيد . و اين گونه بود كه ايشان قبول كردند كه كار ترسيم شده است و از من خواست كه به كار خود ادامه دهم.در اين زمان بود كه ديگر موضوع مادي كار براي من مهم نبود فقط مي خواستم اين كار را به نحو احسنت انجام دهم و اين موضوع تمام فكر من را مشغول كرده بود.

حدودا يك سال از كار من در حرم مطهر گذشته بود و مهارت لازم را پيدا كرده بودم و كار با سرعت بيشتري پيش مي رفت نماي شرقي و غربي را با سرعت بيشتري ترسيم كردم . نماي جنوبي كاشي كاري ظريفي داشت به خاطر همين كار كمي سخت شده بود اما من انگيزه خود را ازدست نداده بودم و با همان شور و هيجان اوليه به كار خودم ادامه مي دادم تا اينكه اين نما هم به پايان رسيد. در كل يك سال و نيم فرآيند مستند سازي طول كشيد و در پايان از كاري كه كرده بودم خيلي راضي بودم چون مي دانستم اين كار ماندگار است و اگر روزي خدايي نكرده براي نماهاي حرم مطهر مشكلي پيش آيد آيندگان مي توانند آن را با نقشه هاي ترسيم شده من دوباره مثل روز اول باز سازي كنند.از خداوند بزرگ بابت توفيقي كه به من عطا فرمود تا در اين كار سهمي داشته باشم تشكر مي كنم و اميدوارم مورد قبول درگاه حق و آن حضرت و پدر بزرگوارشان علي ابن موسي الرضا(ع) قرار گيرد

 

محمد چيت سازان

لینک های مفید


   
   

 

 • امامزاده حسین(ع)

  امامزاده حسین(ع)
 • امامزاده حسین(ع)

  امامزاده حسین(ع)
 • امامزاده حسین(ع)

  امامزاده حسین(ع)
 • امامزاده حسین(ع)

  امامزاده حسین(ع)
 • 1
 • 2
 • 3

آدرس پستی امامزاده حسین(علیه السلام)

آدرس: قزوین - خیابان شهداء - خیابان سلامگاه - آستان مقدس امامزاده حسین بن علی بن موسی الرضا(ع)

صندوق پستی : 69356-24176

تلفن: 33571491-028   دورنگار: 33559720-028

پست الکترونیکی :  info@ebn-reza.com